Haber

Sosyalist Enternasyonal’den İmamoğlu’nun kararında ‘temyiz’ vurgusu

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik tutukluluk ve siyaset yasağına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Sosyalist Enternasyonal, Türk Hükümeti’ni Türkiye’de hukukun üstünlüğünü sağlamaya ve çok partili demokrasiyi korumaya çağırıyor.”

2023 seçimlerine dikkat çekilerek İmamoğlu’nun siyasi hayatının sekteye uğrayacağına dair panik yaşandığı belirtilen açıklamada, “Bu gelişme, özellikle Türkiye’de genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı bir dönemde Türkiye’deki demokratik süreçleri daha da tehlikeye atıyor. 2023.”

‘BAŞVURU ADİL VE BAĞIMSIZ OLARAK YAPILMALIDIR’

“Başta Yargıtay olmak üzere Türk yargısını bu kararı vermeden önce adalete, hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına bağlılığını göstermeye çağırıyoruz.” Sosyalist Enternasyonal, hukukun üstünlüğünü sağlamak ve Türkiye’de çok partili demokrasiyi savunmak için Türk Hükümeti’ni desteklemeyi amaçlıyor.” arıyor.

Temyizin adil ve bağımsız bir şekilde yapılmasının beklendiğinin belirtildiği açıklamada, “Sayın İmamoğlu ve üye partimiz CHP ile dayanışmamızı ifade ediyoruz” denildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu