Haber

Güney Kıbrıs ve Fransa, Mari bölgesinde deniz üssü kurmak için görüşüyor

GKRY’nin (GKRY) Larnaka’ya bağlı Mari (Tatlısu) bölgesinde deniz üssü kurulması için Fransa ile ilk görüşmelerin yapıldığı bildirildi.

Güney Kıbrıs’ta haftalık Simerini gazetesinde yayınlanan haberde, daha önce planlanan ancak Kovid-19 salgını ve ekonomik nedenlerle rafa kaldırılan Mari’de deniz üssü kurulmasının yeniden gündeme geldiği belirtildi. Yunan yönetimi ile Fransa’nın bu konuda ilk görüşmeleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Haberde, Kıbrıs Rum yönetimi başkanı Nikos Christodoulides tarafından memnuniyetle karşılanan deniz üssüne olumlu bakan Fransa’nın, projenin masraflarını Rumlardan karşılamasını istediği iddia edildi.

Görüşmenin tarihi ve ilgili yetkililerin kimlikleri hakkında bilgi verilmeyen haberde, kurulacak üssün sadece GKRY ve Fransa’nın değil, İsrail, Mısır ve savaş gemilerinin de yararına olacağı ifade edildi. Bölgede yelken açacak diğer ülkelerden.

Larnaka Mari’de kurulacak deniz üssünün Yunan yönetimine sağlayacağı avantajlara da yer verilen haberde, böyle bir üssün caydırıcılığı artıracağı ve Türkiye’nin Kıbrıs’ı “mandat” yapmasına engel olacağı iddia edildi. “Mavi Vatan”ın deniz hakimiyetinin Türkiye tarafından kontrolü.

Güney Kıbrıs basınına göre, Mari’de kurmak istedikleri deniz üssü konusu Nikos Anastasiades döneminde gündeme getirilmiş ancak ekonomik sorunlar ve halen temelleri olan İngiltere’nin yaklaşımları nedeniyle terk edilmişti. Ada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu