Ekonomi

Bakan Nabati’den bankalarla ilgili tezlere tepki

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar hakkında belge ve bilgilere dayanmayan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

BDDK’nın Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada, “Bazı medya ve sosyal medyada bankalarımız hakkında yapılan, herhangi bir belge ve bilgiye dayanmayan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı, bu tür asılsız ve geleneksel olmayan açıklamaların prestij olmadığı, kanunlar çerçevesinde açıkça kabahat olduğu Bankacılık mevzuatına ilişkin yayınlarda yer alacak kişiler ile bu açıklamaları yapanlar ve bu açıklamaları yayanların “Bankalarımız ve dairemiz geçmişte olduğu gibi kurumumuzun gözetim ve kontrolünde güçlü, sağlam likidite ile yoluna devam etmektedir. ve mali oranlar” dedi.söylendi.

“BATIK BANKA KRİZLERİ NEDENİYLE İNSANLARIN HAYATININ SON OLDUĞU YERDE BİR BAĞAYI ELE GEÇİRDİK”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de kişisel Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. BDDK’nın açıklamalarını paylaşan Nebati, şunları söyledi: “Gecelik faizin yüzde 7500’lere ulaştığı, iflas eden banka krizleri nedeniyle insanların hayatını kaybettiği bir enkazı devraldık. 21 yılda kurduğumuz güçlü ekonomik altyapı ve bankacılık sistemi sayesinde birçok zorluktan güçlenerek çıktık. 2008 Küresel Finans Krizi, dünyadaki birçok büyük banka iflas ederken, ekonomimiz ve bankacılık departmanımız güçlü adımlarla yoluna devam etti.Korona salgını nedeniyle gelişmiş ülkeleri bile sarsan ekonomik krize rağmen biz büyümemizi sürdürdük. Bankacılık sektörümüzün katkısı ve istihdam kaybını hızla telafi etti.”söz konusu.

‘HESAP DEFTERLERİNİ BİLMEYEN FAKİRLER, KAÇ YILDIR EKONOMİNİN DÜĞMEYE ÇIKTIĞINI BİLDİRİYOR’

Bakan Nabati açıklamalarına şöyle devam etti:

“Son dönemde Amerika ve Avrupa’da yaşanan iflaslara rağmen Türkiye’de bankacılık sektörünün en ufak bir şok yaşamaması sektörümüzün gücünü taçlandırdığını gösterdi. Belli ki kriz varmış gibi birileri yaygara koparıyor Türkiye’yi yıkmaya çalışan nasıl hastalıklı bir zihniyettir, güçlü makro ekonomik bilgileri dikkate almayan nasıl bir habis zihniyettir? büyüme, istihdam, ihracat, bankalarımızın bugüne kadarki yüksek performansı gibi, belirsiz varsayımlarla kıyamet tellallığı üzerinden oy toplamaya çalışan “Yalandır, iftiradır, millet düşmanlığıdır. Kendi ülkesine sığınanlar, bu milleti hor görenler, hesap sormayı bilmeyenler, kaç yıldır ekonomi duvara tosluyor diye feryat ediyor. Onlar hep rezil olmaya doyamadılar ama biz onların adından hep utanmaktan yorulduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu