Haber

Akıllarıyla Türkiye’yi korkutuyorlar! Yunanistan sınırımızın hemen yanında roket attı

Yunanistan ‘in Ege Adaları’nda silahsız kalması gereken provokasyonları devam ediyor. Daha önce ABD yapımı zırhlı araçları adalara konuşlandırarak ve ABD ile birlikte tanklara ateş ederek Türkiye’yi sindirmeye çalışmışlardı. Bu kez Yunanistan, Ege Denizi’ndeki diğer adalar gibi, uluslararası anlaşmalara göre askeri olmayan ve silahsız olması gereken Rodos adasında çok namlulu roketatar (MLRA) sistemleriyle tatbikat yaptı.

40 KM MENZİLLİ ROKETLERİ TEST ETTİLER

Batı ve Doğu Almanya’nın 1991’de yeniden birleşmesinden sonra Yunanistan, Doğu Almanya’nın Varşova Paktı yapımı silah stoklarını satın aldı ve 160 RM-70 MLRA sistemi satın aldı. Çekoslovak üretimi RM-70 MLRA sistemleri yelpazesi, mühimmat olarak 122 mm çapında roketler kullanıyor. Normal menzili 20 kilometre olarak biliniyor. Ancak Yunan ordusu tarafından Kolossus-22 olarak adlandırılan tatbikatta, 40 kilometre menzile sahip 80 adet modern üretim roket test edildi. Bu roketlerin menzili Marmaris’in batı kıyısını kapsıyor.

TÜRKİYE’NİN ROKET FARLARI ÜSTÜN

Türkiye’nin yerli ve milli üretimi T-122 Sakarya ve TRG-300 Kasırga MLRA sistemleri, özellikleri itibariyle Yunan ordusundaki RM-70’lerden üstündür. Sakarya MLRA, 122 mm çapında bir roket kullanarak hedefini 40 kilometre mesafeye kadar neredeyse hiç hata payı olmadan vurabiliyor.

RG-300 Kasırga Hedefini 120 KM’YE KADAR VURUR

RG-300 Hurricane MLRA, 300mm çapında büyük roketler kullanıyor ve hedefini 120 kilometre uzaklığa kadar vurabiliyor. TRG-300 Hurricane, güdümlü füzeleri ateşleyebilir ve ABD’nin ünlü HIMARS sistemi gibi, uzun mesafeden stratejik hedeflerin yerini tespit edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu